Temat dotyczący zniesienia wiz do USA ciągnie się już od dłuższego czasu. Czy Polacy mogą mieć wciąż nadzieję na to, iż Donald Trump spełni swoje obietnice?

Czy wizy do USA zostaną w końcu zniesione?

Teoretycznie już 6 lipca 2017 roku Andrzej Duda mógłby porozmawiać na ten temat z Trumpem - w tym dniu ma się odbyć ich spotkanie. Na to liczą wszyscy Polacy, którzy jak na razie płacą za wizy prawie 700 złotych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Dudy, który jednak nie pozostawia wielu złudzeń. Jak twierdzi, sprawa ta jest bardzo skomplikowana i nie jest w stanie powiedzieć, czy temat zostanie w ogóle podjęty na spotkaniu dwóch prezydentów. A nawet gdyby do tego doszło, rozmowa prawdopodobnie nie przyniosłaby żadnych większych efektów.

Słowa rzucane na wiatr

Donald Trump, ubiegając się o stołek prezydencki, w swoim programie przedstawiał wiele korzystnych dla Polaków punktów. Obiecał, że jeśli uda mu się wygrać wybory, w ciągu trzech tygodni zniesie obowiązkowe wizy dla mieszkańców Polski. Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, a wniosek o nowej ustawie nie został nawet przygotowany. W rzeczywistości przepisy są dla Polaków jeszcze gorsze, bo od dnia wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego uchodźców ubieganie się o odnowienie wizy jest szczególnie trudne.

Tak naprawdę jednak nie tylko Donald Trump odpowiada za panujące w USA przepisy. Decyzje dotyczące zniesienia wiz dla Polaków muszą bowiem wyjść od Senatu i Izby Reprezentantów - prezydent może je tylko zaakceptować. Czy do tego dojdzie? Specjaliści twierdzą, że tak, ale dopiero za jakieś 4-5 lat.