Profesor Konrad Rejdak ma pomysł, jak obniżyć ceny leków wytwarzanych z konopi. Wystarczyłoby zacząć produkować je w Polsce.

Leki z konopii mogą być tańsze

Do tej pory kwestia wykorzystywania marihuany w celach leczniczych pozostawała w Polsce niejasna. Część kopnych środków farmakologicznych wciąż jest nielegalna, choć zaprezentowana 7 lipca 2017 r. ustawa, którą prezydent Andrzej Duda zdążył już podpisać, miałaby to częściowo zmienić. Dotyczy ona przeciwdziałaniu narkomanii i refundacji leków oraz wyrobów medycznych, a jej główne punkty wyjaśniają, w jakich przypadkach marihuana może być wykorzystana w celach leczniczych.
Od teraz apteki będą upoważnione do sprowadzania specjalnych surowców farmakologicznych zza granicy. Zaczną też samodzielnie przygotowywać poszczególne medykamenty, w oparciu o recepty wydane przez lekarzy. Recepty będą zawierać informacje na temat odpowiedniej dawki wybranej substancji czy optymalnej formy lekarstwa. Produkcją samych surowców farmakologicznych, przeznaczonych do tworzenia leków kopnych, zajmą się natomiast te firmy, które spełnią warunki zapisane w ustawie i zdobędą pozwolenie na produkcję.
Do tej pory wszystkie produkty na bazie marihuany sprowadzane były wyłącznie zza granicy. Można je było transportować na teren Polski wyłącznie za zgodą Ministerstwa Zdrowia. Przez to wszystko nieraz dostawa lekarstw trwała całymi tygodniami, a chorzy, nie dość, że musieli na nie czekać, to potem więcej za nie płacili. Być może dzięki zachodzącym powoli zmianom mogłoby się to w końcu zmienić.